Czy warto kupić magazyn energii?

Wraz z rozpowszechnieniem paneli fotowoltaicznych coraz więcej konsumentów marzy o tym, by je mieć, a tym samym znacząco obniżyć koszty zaopatrzenia domu w prąd. Aby osiągnąć ten poziom autonomii, konieczna jest jednak możliwość magazynowania części energii elektrycznej wyprodukowanej w ciągu dnia do wykorzystania wieczorem i w nocy. Najprostszym sposobem jest zainwestowanie w magazyn energii. Czy to opłacalne? Odpowiadamy.

Czym jest magazyn energii i na czym polega jego działanie?

Dostawy energii mogą doświadczać wahań ze względu na pogodę, zakłócenia działania sieci energetycznej lub z powodów geopolitycznych. Stąd potrzeba, by ją przechowywać – w tym celu przydaje się magazyn energii. To zaawansowane rozwiązanie technologiczne, które umożliwia kumulowanie nadwyżek energii w celu późniejszego wykorzystania – jest ona utrwalona w postaci substancji chemicznej. Magazynowanie energii w akumulatorach jest szczególnie przydatne w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi, ponieważ łagodzi ono nieciągłość energii odnawialnej. W razie wstrzymania produkcji prądu przez panele w magazynie dochodzi do reakcji chemicznej, dzięki której jest on uwalniany.

Przydomowy magazyn energii – czy warto go mieć?

Osoby, które zakładają instalację fotowoltaiczną często zastanawiają się, czy magazyn energii – który oznacza dodatkowy koszt – to opłacalna inwestycja? Biorąc pod uwagę żywotność tych urządzeń, jak również zyski w postaci możliwości uzyskania upustu poprzez oddawanie nadmiaru energii do sieci (dzięki systemowi net-billing samodzielnie da się wytworzyć nawet 90% prądu), można zdecydowanie stwierdzić, że tak! Zakup taki zwraca się najczęściej już po kilku latach.

Magazyn energii zwiększa efektywność instalacji solarnej

Akumulatory słoneczne współpracują z układem zarządzania energią, który zawiaduje cyklami ładowania i rozładowywania na podstawie bieżących potrzeb i dostępności prądu, przez co całość instalacji staje się bardziej wydajna i oszczędna. Warto zdecydować się na taki magazyn energii, który łatwo będzie można dostosować do swoich potrzeb. Przykładowo, modułowe i skalowalne magazyny energii V-TAC oparte na bateriach litowo-jonowych można rozbudowywać w razie powiększania powierzchni i mocy własnego systemu solarnego.

Jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki?

Parametry, jakie należy brać pod uwagę, wybierając przydomowy magazyn energii, to pojemność akumulatora – decydująca o tym, jak dużo energii można przechować – oraz moc sprzętu. Przyjmuje się, że pojemność baterii powinna wynosić 1 – 1,5 krotność mocy instalacji fotowoltaicznej. Kolejną kwestią do rozważenia jest miejsce instalacji magazynu – mogą one być montowane wewnątrz i na zewnątrz budynku. V-TAC oferuje magazyny energii o pojemności od 5 kWh do 14,3 kWh i o mocy od 48 do 51,2 V, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Te ostatnie mają klasę szczelności IP65, przez co są w stanie funkcjonować bez szwanku w nawet najbardziej niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Za zakupem magazynu od V-TAC przemawia również łatwość instalacji urządzenia.