Ile lat wytrzymuje pompa ciepła?

Pompa ciepła jest jednym z najbardziej ekologicznych sposobów, by zapewnić energię dla domu. Cieszy się coraz większą popularnością, na co wpływa podnoszona przez producentów jakość technologii, a tym samym wydajność instalacji. Pompy ciepła uchodzą za długowieczne, pozwalając latami bezawaryjnie ogrzewać dom, chłodzić pomieszczenia, a także podgrzewać wodę. Ile lat wytrzymuje pompa ciepła i co ma wpływ na jej żywotność? Odpowiadamy na te pytania.

Pompa ciepła – ekologiczne i efektywne rozwiązanie dla domu

Zadaniem pompy ciepła jest przechwytywanie energii cieplnej z otoczenia, czyli tzw. dolnego źródła ciepła (w zależności od jej rodzaju z ziemi, wody lub powietrza) do górnego źródła ciepła, tzn. do instalacji grzewczej. Transport ten wymaga w niewielkim stopniu zużycia prądu, ale aż 75% pracy urządzenia bazuje na energii pochodzącej z zewnątrz.

Pompy ciepła nie emitują dwutlenku węgla ani innych gazów cieplarnianych czy pyłów, dlatego są ekologiczne. Są niskoawaryjne i tanie w eksploatacji, a koszt inwestycji zwraca się zwykle już po kilku latach. Ważne, by dobrać moc urządzenia do zapotrzebowania energetycznego domu. Można to obliczyć, korzystając z udostępnionych w Internecie kalkulatorów. Droższą, ale dokładniejszą opcją jest zlecenie audytu OZC profesjonalnym doradcom energetycznym. Odpowiednie dopasowanie mocy sprzętu ma wpływ na to, ile lat wytrzymuje pompa ciepła – prawidłowo używana posłuży dłużej.

Co wpływa na żywotność pompy ciepła?

Warto zwrócić uwagę, że nieprawidłowe ustawienia mogą obniżyć trwałość pompy ciepła, ponieważ obciążają urządzenie. Nie bez znaczenia pozostaje środowisko, w którym jest ona zainstalowana. Jeśli urządzenie jest narażone na częste skoki temperatury, będzie to miało również wpływ na odporność pompy ciepła. Aby przedłużyć żywotność sprężarki, będącej najważniejszym elementem pompy ciepła, najlepiej jest unikać zbyt wielu cykli rozruchowych. Dotyczy to zwłaszcza pomp ciepła z tradycyjnymi sprężarkami (nieinwerterowymi), takich jak pompy ciepła typu grunt-woda lub woda-woda. Sprężarki inwerterowe, mniej żywotne, ale umożliwiające płynną pracę pompy ciepła dzięki zmianie częstotliwości i amplitudy prądu, nie zatrzymują się i nie restartują lub robią to bardzo rzadko. Stosowane w pompach ciepła typu powietrze-woda czynią je urządzeniami o dłuższej żywotności.

Ile lat wytrzymuje pompa ciepła?

W przeszłości średnia żywotność pomp ciepła wynosiła około 15 lat, ale dzięki postępom technologicznym nowoczesne pompy powietrzne wytrzymują obecnie nawet 20-25 lat. Trwałość pompy ciepła może się różnić w zależności od modelu i producenta, dlatego tak ważna jest kwestia gwarancji. V-TAC korzysta z najwyższej jakości komponentów produkowanych przez takie firmy jak Panasonic i Mitsubishi, pozwalając cieszyć się niezakłóconym działaniem swoich instalacji. Każda ze sprzedawanych pomp ciepła objęta zostaje 5-letnią gwarancją. Aby móc być pewnym, że pompa ciepła rzeczywiście zachowa sprawność i oczekiwaną żywotność, należy zadbać o jakość montażu i częste serwisowanie.