Jak magazynować energię słoneczną? Nowoczesne rozwiązania od V-TAC

Rośnie zapotrzebowanie na energię, która byłaby jednocześnie ekologiczna, opłacalna cenowo i która dawałaby poczucie niezależności. Energia słoneczna wydaje się nieograniczonym jej źródłem, ale nie da się jej pobierać w każdym momencie – w zależności od pory dnia i roku czerpie się różną jej ilość. Tę nieciągłość wzmagają dodatkowo zmiany pogody. Na szczęście energię słoneczną można magazynować – jak pomagają w tym urządzenia od V-TAC?

Jak magazynować prąd?

Jeszcze nie tak dawno magazynowanie energii odnawialnej było problemem, który utrudniał pełnowymiarowe korzystanie z fotowoltaiki. Obecnie są już dostępne rozwiązania, które to umożliwiają. Są nimi magazyny energii – innowacyjne baterie, które pozwalają na przechowywanie nadwyżek prądu. Przykładem jest magazyn energii V-TAC 5,12 kWh SKU11448 o długiej żywotności 6000 cykli ładowania i rozładowywania. Wykonany w technologii litowo-żelazowo-fosforanowej Li-FePO4, charakteryzuje się odpornością na niekorzystne warunki, bezpieczeństwem i ponadprzeciętną wydajnością.

Czy magazyn energii się opłaca?

Co daje magazyn energii? Przede wszystkim możliwość kumulowania energii do późniejszego wykorzystania. Można go zastosować zarówno w systemie off-grid, jak i on-grid – w tym drugim przypadku przekazuje prąd do sieci dopiero wtedy, kiedy jest w pełni naładowany. Dzięki temu można więcej energii przeznaczyć na autokonsumpcję, co zdecydowanie się opłaca.

Co daje magazyn energii w połączeniu z falownikiem?

Energia z fotowoltaiki byłaby bezużyteczna, gdyby nie inwerter, zwany inaczej falownikiem. Pozwala on przekształcić prąd stały dostarczany przez panele na prąd zmienny, zasilający urządzenia elektryczne. W przypadku gospodarstw posiadających magazyn energii falownik pełni dodatkową funkcję: służy ładowaniu akumulatora. Dlatego każdemu, kto zastanawia się nad tym, jak magazynować prąd, możemy śmiało polecić zakup magazynu energii wraz z inwerterem. W ten sposób można znacząco obniżyć rachunki za prąd i zabezpieczyć się na wypadek awarii.

Jak magazynować prąd z V-TAC? Magazyn energii 5,12 kWh wraz z inwerterem

Na potrzeby przeciętnego domu wystarcza zwykle magazyn energii 5 kWh – w razie konieczności można rozszerzyć instalację o dodatkowe moduły. Zaawansowany technologicznie akumulator 5,12 kWh od V-TAC warto kupić w zestawie z inwerterem V-TAC 5 kWh SKU 11547. Oba urządzenia są wytrzymałe i efektywne. Współczynnik mocy falownika V-TAC SKU 11547 wynosi ponad 0,8, co oznacza, że przekształca on energię elektryczną z wysoką sprawnością. Jego efektywność wynosi ponad 95%, a więc utrata energii w procesie przetwarzania jest znikoma. Falownik hybrydowy 5 kW od V-TAC umożliwia przetwarzanie prądu stałego o napięciu wejściowym od 50V do 500V, co pozwala na zasilanie urządzeń o różnych wymaganiach energetycznych. Ponadto inwerter wyposażony został w system chłodzenia powietrznego, dzięki czemu sprzęt utrzymuje odpowiednią temperaturę w trakcie pracy. Co więcej, w zestawie magazyn energii i inwerter kosztują taniej, co czyni tę inwestycję jeszcze bardziej opłacalną.