Kiedy pompa ciepła zużywa najwięcej prądu?

Coraz trudniejszy dostęp do nieodnawialnych źródeł energii elektrycznej oraz ich rosnące koszty sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamianę kotłów paliwowych na fotowoltaikę bądź pompy ciepła. To ostatnie rozwiązanie wymaga zasilania. W związku z tym potencjalni użytkownicy chcieliby wiedzieć, kiedy pompa ciepła zużywa najwięcej prądu? Od czego jest to uzależnione i jak to obliczyć? Odpowiadamy.

Pompa ciepła – ile pobiera energii?

W przeciętnym gospodarstwie domowym pompa ciepła w ciągu roku może spożytkować 2000 – 3000 kWh na każde 100 m2. To wartość uśredniona, dlatego, jeżeli chcesz dowiedzieć się, ile prądu zużywa pompa ciepła, powinieneś wykonać proste obliczenie. Wystarczy podzielić zapotrzebowanie budynku na ciepło przez wartość współczynnika SCOP (Seazonal Coefficent of Performance). Parametr ten dobrze określa ilość prądu pobieraną np. w sezonie grzewczym, ponieważ bierze on pod uwagę zmienność warunków otoczenia. Prawidłowo określony SCOP uwzględnia panujący w danym regionie klimat (w Polsce chłodny). Chcąc obliczyć SCOP, wystarczy skorzystać z dostępnych online kalkulatorów.

Ile prądu pobiera pompa ciepła i od czego jeszcze to zależy?

Zapotrzebowanie budynku na ciepło zależy nie tylko od jego wielkości czy ilości używanych urządzeń, ale także od sposobu, w jakich jest zbudowany. Starsze domy bez ocieplenia wymagają co najmniej 240 kWh/m2 na rok, podczas gdy współcześnie budowane domy ocieplane styropianem potrzebują 70 – 100 kWh/m2 na rok. Z kolei domom pasywnym w ciągu roku wystarczy dostarczyć 10 – 40 kWh/m2. Na energochłonność budynku wpływają różnorodne czynniki, jak nasłonecznienie czy oddziaływanie wiatru, przez co dwa te same budynki usytuowane w odmiennych miejscach mogą się pod tym względem różnić.

Nie bez znaczenia dla tego, ile prądu zużywa pompa ciepła, mają także rodzaj ogrzewania budynku, sposób wentylacji pomieszczeń, jakość wykonanej instalacji i oczywiście samej pompy ciepła. Dobrej jakości pompy ciepła – takie jak te od V-TAC – mają wysoki współczynnik COP (stosunek ilości ciepła oddawanego przez urządzenie do ilości energii wykorzystanej do jej zasilania), są równocześnie wytrzymałe i wydajne. Pracują cicho, co dla wielu użytkowników stanowi dużą zaletę. Pierwszorzędną jakość pomp ciepła V-TAC potwierdza 5-letni okres gwarancji.

Kiedy pompa ciepła zużywa najwięcej prądu?

Pompy ciepła najwięcej prądu pobierają w miesiącach najchłodniejszych, którymi najczęściej są grudzień, styczeń i luty. Najmniej energii wykorzystują one latem, a więc od czerwca do sierpnia. Dokładne wartości można zmierzyć, korzystając z liczników poboru energii. Najlepiej zainstalować je niezależnie dla pompy ciepła, grzałki elektrycznej zasobnika ciepłej wody użytkowej oraz grzałki elektrycznej bufora. Monitorowanie zużycia prądu przez pompę ciepła służy po pierwsze oszacowaniu prognozowanych na poszczególne miesiące kosztów, ale także ocenie jej opłacalności oraz tego, jak prędko inwestycja się zwróci. Może też pomóc w podjęciu decyzji co do zamiany urządzenia na takie o mniejszej bądź większej mocy.