Pompa ciepła – split czy monoblok – która lepsza?

Pompy ciepła są źródłem niczym nieograniczonej energii słonecznej skumulowanej w powietrzu. Wciąż unowocześniania technologia podnosi ich wydajność, a ponieważ są jednocześnie bardzo niskoawaryjne, ich popularność rośnie. Zakup pompy ciepła wiąże się jednak z odpowiedzią na pytanie, którą z nich wybrać – split czy monoblok? Która lepsza, a może obie są jednakowo dobrym rozwiązaniem? Od czego to zależy? Odpowiadamy.

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Aby rozróżnienie na pompy ciepła typu split i monoblok stało się bardziej czytelne, warto przyjrzeć się zasadom, na jakich działają. Proces zaczyna się absorpcją ciepła z powietrza do czynnika chłodniczego. Napływające powietrze ogrzewa go, po czym zostaje on odparowany, a następnie sprężony. Sprężenie czynnika chłodniczego dodatkowo podnosi jego temperaturę. W kolejnym etapie uzyskana energia jest uwalniana, a czynnik zostaje na powrót schłodzony i skroplony. Otrzymana energia służy ogrzewaniu wody i pomieszczeń. W pompach ciepła stosowane są różne rodzaje czynników chłodniczych. W instalacjach firmy V-TAC wykorzystuje się czynnik R-32 w połączeniu z czynnikiem R410A, ponieważ mieszanka ta ma wysoką pojemność cieplną.

Pompy ciepła typu monoblok – charakterystyka

Wszystkie podzespoły pompy ciepła monoblok są zawarte w jednej obudowie i w całości umieszczone na zewnątrz, co sprawia, że jest ona bardziej kompaktowa i prostsza w instalacji – może ją wykonać hydraulik. Jest ona jednak podatna na przemrożenie. Dlatego instalacje grzewcze podłączone do pompy ciepła typu monoblok powinny być wyposażone w zabezpieczenie przed zamarzaniem. Ma to na celu obronę jednostki zewnętrznej przed ewentualną awarią i utratą czynnika chłodniczego w przypadku przerwy w dostawie prądu podczas ujemnych temperatur otoczenia.

Pompa ciepła typu monoblok wymaga mniej czynnika chłodniczego niż urządzenie typu split, dzięki czemu jest bardziej przyjazna środowisku. System hybrydowy pompy ciepła typu monoblok V-TAC pozwala połączyć ją z instalacją solarną i zyskać więcej czystej, ekologicznej energii.

Pompy ciepła typu split – zalety i wady

Systemy pomp ciepła typu split dzielą się na część wewnętrzną i zewnętrzną. Obieg wody jest podgrzewany przez jednostkę wewnętrzną, podobną wielkością do typowego kotła gazowego lub olejowego. Oba człony systemu łączą przewody z czynnikiem chłodniczym. Całość automatyki i elementów hydraulicznych znajduje się wewnątrz budynku, dzięki czemu obsługa urządzenia przebiega w cieple, nie trzeba także stosować ochrony przeciw zamarzaniu. Zakup pompy ciepła typu split jest tańszy niż pomp monoblok, ale zarówno ich instalacja (założyć ją może tylko instalator z uprawnieniami F-gazowymi), jak i późniejsza obsługa są trudniejsze i generują dodatkowe koszty.

Pompa ciepła – split czy monoblok – która lepsza?

Pompy ciepła typu monoblok są alternatywą dla urządzeń typu split i odwrotnie. Obie wersje są równie wydajne i tanie w eksploatacji, choć przyszłość należy raczej do łatwiejszych w instalacji, niewymagających rejestracji i corocznych przeglądów pomp ciepła typu monoblok.